We wtorek 19 stycznia 2016 r. w parafii ewangelicko-reformowanej w Bełchatowie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwu przewodniczył ks. Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP i proboszcz bełchatowskiej parafii. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił metropolita łódzki, ks. abp Marek Jędraszewski z Kościoła Rzymskokatolickiego. Tegoroczne ekumeniczne nabożeństwo wpisane zostało w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.

Ekumeniczną refleksją na temat Chrztu Polski podzielił się ks. Jan Cieślar, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, proboszcz w parafii ewangelicko-augsburskiej w Pabianicach.

Obecni byli proboszczowie bełchatowskich parafii rzymskokatolickich i ewangelickich. Czynny udział w nabożeństwie wzięli: ks. Zbigniew Zgoda, dziekan dekanatu bełchatowskiego, duchowni parafii ewangelicko-reformowanych: ks. radca Krzysztof Góral z Kleszczowa, ks. Tomasz Pieczko z Zelowa. Lekcje biblijne czytali: ks. Andrzej Pękalski - proboszcz par. NMP Anielskiej w Kleszczowie, ks. Paweł Augustyniak ,proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, ks. Wojciech Jędrzejczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha w Niesułkowie i ks. Ireneusz Sikora, proboszcz parafii Wszystkich Świętych. Przybyli także przedstawiciele lokalnej władzy: miejskiej i powiatowej, dyrektorzy instytucji kulturalnych, dyrektorzy kopalni i elektrowni, a także wierni ze wspólnot katolickich i ewangelickich. Oprawę muzyczną zapewniła Magdalena Hudzieczek- Cieślar (sopran) i Anastazja Wilczkowska (akompaniament).

Ważnym akcentem liturgii było wspólne wlanie wody do chrzcielnicy przez biskupów trzech Kościołów. Był to widzialny znak, że wszystkie trzy Kościoły łączy jeden chrzest i wszystkie uznają chrzest w Kościołach braterskich.

Przewodnią myślą homilii abp. Marka Jędraszewskiego było hasło: „Myśleć myśleniem Chrystusowym”. - Myśleć myśleniem Jezusa Chrystusa, to wychodzić z własnego egoizmu, to dbać o to, aby drugi człowiek był uszanowany w jego godności i w jego powołaniu. Nie gonić za próżną chwałą i dbać o to, żeby relacje międzyludzkie nie były nacechowane złością i kłótliwością - mówił kaznodzieja. Nawiązał także do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski.

Po nabożeństwie zaproszeni goście wzięli udział w agapie.