Parafia ewangelicko-reformowana  w Bełchatowie

1% na Diakonie KER

Jubileuszowy koncert Zelowskich Dzwonków

Polecamy Jednota 1/2024

                          W JEDNOCIE nr 1/2024 m.in.:     Chrystus musi cierpi…

Jezus powiedział: „Ja jestem zmartwychwstanie i życie. Kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, będzie żył". Ewangelia Jana 11,25

Siostry i Bracia!

Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary, niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne kwiaty: radości, miłości, spokoju i szczęścia. Ciepłych, pełnych nadziei na pokój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnych spotkań przy wielkanocnym stole życzą

                ks. Marek Izdebski                       ks. Krzysztof Michałek-Góral

 

 

10 marca br. w naszej parafii odbyło się Ogólne Zgromadzenie Zboru. Podczas zebrania przyjęto sprawozdania: Kolegium Kościelnego, proboszcza parafii i z życia religijnego, finansowe za rok 2023 oraz Komisji Rewizyjnej. Przyjęto również preliminarz budżetowy na rok 2024. 

W wyniku przeprowadzonych w trakcie OZZ głosowań wybrano: 

📌Na nową 4-letnią kadencję: Prezesa Kolegium Kościelnego pana Karola Matysa. 

📌Na nową 4-letnią kadencję:

Członków Kolegium Kościelnego : Zenon Dubielczyk, Joanna Dudzic, Władysław Gola, Mirosław Jancyk, Jaroslaw Niewieczerzał;

Komisję Rewizyjną: Aneta Jancyk-Kruk, Agnieszka Gola-Wożniak, Wanda Niewieczerzał;

Delegatów na Synod: Joanna Dudzic, Wanda Niewieczerzał zastępcy: Władysław Gola, Jarosław Niewieczerzał;

Na OZZ obecny był ks. bp Semko Koroza, jako przedstawiciel z Konsystorza KER. 

Serdeczne podziękowania popłynęły do p. Władysława Gola, który przez ostatnie 22 lata pełnił funkcję Prezesa Kolegium Kościelnego oraz dla p. Eugenii Gola za wsparcie męża w tej służbie. 

Nowo wybranym życzymy błogosławieństwa Bożego i polecamy ich modlitwie. Niech nasz Pan im błogosławi i strzeże, niech ich prowadzi w tej niełatwej, a tak ważnej posłudze, ku dobru Jego Kościoła.

Foto. A J-K.

    

Zapraszamy na OZZ zaraz po nabożeństwie z Wieczerza Pańska od 9:30

W sobotę 27 stycznia 2024r. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszym Kościele. Nabożeństwu przewodniczył bp Marek Izdebski – superintendent senior Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w RP. Zaproszono także proboszczów bełchatowskich parafii katolickich, księdza Krzysztofa Górala -Michałek z Kleszczowa (ew-ref) oraz proboszcza parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Piotrkowie Trybunalskim ks. Wiesława Żydel. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił metropolita łódzki, kardynał Grzegorz Ryś. W nabożeństwie wzięli udział mieszkańcy miasta oraz włodarze wraz z Panią Prezydent Mariola Czechowską. 

Hasłem tegorocznego tygodnia modlitw, trwającego w łódzkiej archidiecezji od 14 do 30 stycznia 2024r., był tekst z Ewangelii Łukasza: "Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10,27).

Oprawę muzyczna zapewnił grający na gitarze p. Krzysztof Wodyński, na pianinie Maria Kłysik, a piękne pieśni zaśpiewała Gabriela Kruk oraz Zuzanna Bielska. SERDECZNIE DZIEKUJEMY 💐💐💐

  

Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27) będą trwały w łódzkiej archidiecezji od 14 do 30 stycznia 2024.

W naszym Kościele Ewangelicko- Reformowanym odbędą się także nabożeństwa:

W Łodzi KER 17 stycznia godz. 18:00

W Zelowie KER 26 stycznia godz. 18:00

W Bełchatowie KER na nabożeństwo zapraszamy 27 stycznia (sobota) o godzinie 18:00 

1 stycznia 2024 roku odbyło się noworoczne nabożeństwo z Wieczerzą Pańską, które poprowadził pastor Marek Izdebski. Podsumowując ubiegły rok, tradycyjnie przeczytane zostały statystyki parafialne: w minionym roku odbyło się 58 nabożeństw w tym 11 z Wieczerzą Pańską (w tym 1 chrzest). Nikogo z nas nie ubyło oraz nie było żadnej konwersji. 

Hasłem na Nowy Rok (biblianacodzien.pl) jest tekst z I listu do Koryntian 16,14 "We wszystkim, co robicie, okazujcie miłość".

    

Foto: JD

W tym roku w 4 niedzielę adwentu 24 grudnia 2023r. odbyło się nabożeństwo wigilijne, które poprowadził ks. Marek Izdebski.  Nabożeństwo uświetnił występ zespołu muzycznego: Gabrysia Kruk (śpiew), Krzysztof Wodzyński (gitara i śpiew) i Piotr Wodzyński (akompaniament) Na zakończenie nabożeństwa wystąpiły dzieci z naszej parafii ze świątecznymi wierszami. Pastor Marek Izdebski podziękował  Radkowi i Anecie Kruk za sprezentowanie świątecznej choinki, dzieciom i ich rodzicom za udekorowanie choinki, a zespołowi za uświetnienie nabożeństwa swoim występem. Podziękowania także trafiły do p. Agnieszki Niewieczerzał za przygotowanie paczek, p. Wieńczysławowi Niewieczerzałowi za dofinansowanie paczek, a p. Joannie Dudzic za przygotowanie paczek dla siedmiu seniorów, sfinansowanych w całości z funduszy Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.   

Po nabożeństwie, tradycyjnie w rolę świętego Mikołaja wcielił się Prezes Kolegium Kościelnego - Władysław Gola i rozdał dzieciom paczki wypełnione słodkościami. 

25 grudnia - w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia odbyło się nabożeństwo z sakramentem Wieczerzy Pańskiej, podczas którego ponownie śpiewała Gabrysia Kruk z p. Krzysztofem Wodzyńskim i jego synem Piotrem Wodzyńskim.  Ksiądz proboszcz Marek Izdebski przekazał życzenia od Prezydent Miasta Bełchatowa - p. Marioli Czechowskiej oraz Łódzkiego Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego.

26 grudnia - w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odbyło się nabożeństwo, które poprowadził ks. Marek Izdebski, a kazanie było oparte na 2 liście do Koryntian 8,9 "Albowiem znacie łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, że będąc bogatym, stał się dla was ubogim, abyście ubóstwem jego ubogaceni zostali.

Nabożeństwo na zakończenie roku kalendarzowego odbyło się w niedzielę 31 grudnia o godz. 9:30. Ksiądz M. Izdebski podziękował Bogu za mijający 2023 rok. Koniec roku to czas podsumowań, wyciągania wniosków ale także stawiania sobie celów na przyszłość. Pastor poprosił Boga o Błogosławiony Rok 2024. Ksiądz proboszcz nabożeństwo zakończył pieśnią ewangelickiego pastora ks. Dietricha Bonhoeffera, w której zabrzmiały słowa refrenu: „Gdy dobra moc Twa stale mnie ochrania, nie lękam się, co mi przyniesie dzień, Ty jesteś ze mną stale od zarania, Ty chronisz mnie, gdy idzie nocy cień”.        

Foto: JD         

Bożonarodzeniowa choinka ubrana została w naszym kościele 21 grudnia. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za liczne przybycie i piękne przyozdobienie drzewka. 🎄🌟🎄

Foto JD

W JEDNOCIE nr 4/2023 m.in.:

Musimy być świadkami miłości, miłosierdzia i solidarności – kazanie

Ordynacja Marty Borkowskiej

Dekalog – cz. 8

Cały luterański świat w Krakowie

O wcieleniu Słowa

Udział ewangelików reformowanych w powstaniu styczniowym

Żył na rzecz sprawiedliwości. Rafał Andrzej Leszczyński (1942–2023)

 Kup JEDNOTĘ nr 4/2023:

wydanie papierowe i pdf – zamówienia:

mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczne: (+48) 22 831 45 22

Zanax here

Jesteśmy protestantami

Pomnik reformacji w Genewie

Wierzymy, że zbawieni jesteśmy z Bożej łaski przez wiarę.

Jesteśmy ewangelikami reformowanymi

Soli Deo GloriaWierzymy, że Kościół podlega ciągłej odnowie według Słowa Bożego.

Copyright © 2020 Parafia ewangelicko-reformowana w Bełchatowie.
All Rights Reserved.

Parafia ewangelicko-reformowana w Bełchatowie
ul. Okrzei 1
97- 400 Bełchatów
tel./fax. (k. 0-44) 632 17 89
Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 9.30
Nabożeństwa świąteczne (25, 26.12) - 9.30